Risipa de key_press | Programare

Programare .Net | Tehnici de programare | Tutoriale | Lectii si exemple

Risipa de key_press | Programare - Programare .Net | Tehnici de programare | Tutoriale | Lectii si exemple

O compartie intre Galaxy si N97

De cateva ore ma joc cu un “Samsung Galaxy S” pe care as vrea sa il compar cu batranul meu telefon, nokia N97. Telefoanele arata asa:


respectiv asa:

Nu vreau sa pun date tehnice fata in fata, pentru ca asta poate face oricine folosind google, ci vreau sa pun fata in fata impresii de utilizator. De cand au aparut iPhone (3 cred) si primele telefoane cu android, incepand cu HTC, toti cei care detineau un astfel de telefon ma priveau cu un aer superior atunci cand “ne etalam” telefoanele. Toti isi laudau performantele telefoanelor lor, performantele extraordinare de care aceste teminale sunt capabile. Nu am fost curios sa cer cuiva pentru cateva ore un astfel de terminal pentru a imi face propria parere, ci am luat de buna parerea lor. Intre timp au aparut si critici impotriva sistemului de operare folosit de nokia, Symbian, cea mai mare scapare a acestui sistem de operare find, dupa anumite pareri, reactia greoaie, lenta, la actiunile utilizatorului. Ca utilizator al unui astfel de telefon pot afirma ca reactiile aparatului nu sunt cele mai rapide, insa nici chiar asa de lente cum vor unii sa creada.

Ieri am primit in teste un samsung galaxy s, nou nout, cu android versiunea 2.6 si ceva. Am inceput sa il folosesc, arzand de nerabdarea de a descoperii marile inovatii aduse de google, prin android. Si surpriza: deosebirile, functionale, nu sunt chiar asa de mari. La o prima vedere impresioneaza ecranul (mult) mai mare, insa la a doua privire, atunci cand pe ecranul respectiv ruleaza aplicatii, pot sa spun ca nu e chiar asa de mare diferenta. Daca utilizatorul e unul cu vedere slaba care si-a lasat ochelarii acasa, atunci diferenta e relevanta; in rest, nu prea.
La capitolul performante, nu teoretice, cele din cartea tehnica, ci practice, nu vad prea multe diferente, sau, mai bine spus, nu atat de mari incat sa transforme n97-ul intr-o relicva, desi e binishor trecut de 2 ani!

Nu am putut sa nu observ marele avantaj pe care il are tastatura exterioara (rabatabile) a n97-ului in fata tastaturii virtuale din samsung. Daca telefonul e folosit pentru trimis SMS-uri, scris email-uri, completat intrari in calendar, n97 prezinta un avantaj major, insa fara animatie prea frumoasa atunci cand mesajul este trimis, spre deosebire de galaxy, unde, dupa ce te-ai chinuit sa nimeresti leterele de pe tastatura virtuala, mesajul zboara printr-un fain efect vizual.

Alt plus al Symbian-ului ar fi modul cum iconurile pot fi grupate, in foldere. Pana acum nu am gasit o cale de a grupa aplicatiile in foldere in android (n-am zis ca nu exista, ci ca nu am gasit eu). Cand numarul aplicatiilor instalate creste, gruparea lor pentru o mai buna organizare e importanta. Ce ma enerveaza la android e ca nu pot inchide eu aplicatiile in momentul in care am terminat sa le folosesc, ci sunt puse in inactivitate.

Ce imi place la telefonul de la samsung e GPS-ul, care reactioneaza mai bine la schimbari de pozitie decat cel la Nokia. Alt plus, nivelul semnalului, la care ma asteptam ca nokia sa domine. Sunt zone unde nokia nu se poate conecta la retea, insa samsung se conecteaza fara probleme. Asta da surpriza: nokia batut la capitolul conectare in retea!

Dupa o scurta perioada de utilizare concluzia mea este: nu e nimic la galaxy ce n-as putea obtine si de la n97. Si prin asta nu ma refer la aplicatiile de fitze, ci la lucruri practice, utile.

Category: Uncategorized

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*