Se pare ca microsoft nu sta degeaba si in ultimul timp lucreaza la o noua versiune de windows – stiu ca asta nu e o noutate – Windows 8, care va rula atat pe PC-uri cat si pe tablete, loc unde Microsoft a cam ratat startul si sta destul de prost (eu nu stiu vre-o tableta care sa ruleze un sistem de operare Windows).
Mai multe detalii pe acest subiect pot fi citite pe latimesblogs.latimes.com.
In articolul de mai sus apare si o captura de ecran cu noul visual studio, Visual Studio 11, care arata asa:

Din imaginea respectiva as intelege – nu stiu – ca noul desktop al windowsului va fi HTML – ceea ce nu e rau – si ofera, practic, posibilitati de dezvoltare nelimitate. Asta ar fi un pas inainte fata de competitori, prin asta intelegand MAC si putinele Linux-uri, care sunt (cel putin MAC-ul, cu care lucrez zilnic) destul de in urma la capitolul asta.
Deocamdata – sunt sigur ca vor exista destule schibari pana in momentul lansarii unei versiuni finale – o captura de ecran care prezinta noul Windows 8:

Pentru cine e interesat, ultima versiune de windows care ruleaza acum pe telefoanele mobile, Windows Mango, arata cam asa:

M-am jucat cateva minute, intr-un magazin, cu un HTC ce rula acest OS si vreau sa spun ca mi a lasat o impresie buna, animatia este fluenta, comenzile sunt acceptate usor, fara delay, navigarea e placuta si intuitiva. S-ar putea sa se schimbe putin raportul in domeniul telefoanelor dupa ce Microsoft va iesi pe platforme Nokia.